Prije točno 22 godine (25. svibnja 1995.) košarkašku javnost šokirala je vijest o smrti Krešimira Ćosića. O legendi hrvatske košarke nije potrebno puno govoriti, jer samim spomenom Krešina imena svi koji imalo poznaju košarku reći će vam da je bio najveći, da je ostavljao srce na parketu...
Neopisivo je koliko je Krešo značio za košarku tog vremena – za Hrvatsku,za Zadar, bivšu Jugoslaviju i svijet. Iz tog vremena ostale su nam samo priče o velikanu koji je bio ispred svog vremena, legende koje su toliko nevjerojatne i čudesne da danas izgledaju kao mitovi…
Krešo je rođen u Zagrebu, no odrastao je u Zadru. Kada je imao 14 godina prvi puta se pojavio na betonskom igralištu u Jazinama. Već je 1964. debitirao za prvu momčad Zadra i to sa 16 godina, a nije bio ni punoljetan kada je sudjelovao u prvom naslovu državnog prvaka. Do svoje 20. godine osvojio je tri naslova prvaka Jugoslavije, svjetsko i olimpijsko srebro.
Košarka koju je Krešo igrao bila je daleko ispred svog vremena, možda 10, možda i 20 godina. U to vrijeme košarkaši su igrali upravo onako kako su ih određivale pozicije, bez prevelikog odstupanja. Mogao je igrati svih pet pozicija i po tome je bio jedinstven, apsolutna senzacija.
Nakon okončanja igračke karijere 1983. nastavio je u trenerskim vodama, u Jugoplastici pa na kormilu reprezentacije Jugoslavije od 1984. do 1987., a zatim i u talijanskom Virtusu iz Bologne, dvaput i u grčkom AEK-u.
Ni trenerska dostignuća nisu ništa manje impresivnija od igračkih, iako se ona ne mjere titulama. Bio je vizionar u doslovnom smislu riječi. U reprezentaciju Jugoslavije implementirao je neke od kasnijih velikih zvijezda i košarkaša koji su ga po broju trofeja uspjeli i nadmašiti.
Bio je igračka legenda, obožavan od košarkaša i ugledan u svijetu, no umjesto da gradi trenersku karijeru otišao je u diplomaciju.
Nakon kratke borbe s teškom bolesti U 47. godini, preminuo je 1995. u bolnici "John Hopkins" u Baltimoreu. Zadrani su se od svoga Kreše oprostili u svojim Jazinama. Drugog lipnja sahranjen je na zagrebačkom Mirogoju. Tako je završio svjetovni život čovjeka koji je promijenio sudbinu nekoliko klubova te desetke košarkaša, kojeg su obožavali milijuni navijača, a divili mu se milijuni protivničkih. Krešu su beskrajno poštovali i suigrači i protivnici.
Impresivna biografija
Krešimir Ćosić rođen je 26. studenoga 1948. godine u Zagrebu, a svoju bogatu košarkašku karijeru započeo je 1964. godine u Zadru, s kojim je pet puta osvajao nacionalno prvenstvo.
Nakon osvajanja srebrne medalje na Olimpijskim igrama u Ciudad de Mexicu, Ćosić odlazi na studij na američko sveučilište Brigham Young u Provu. Tamo je s momčadi BYU dvaput osvojio naslov prvaka u Western Athletic Conference (WAC) sveučilišne košarkaške lige, srušio rekorde svog sveučilišta u broju koševa i skokova te je izabran u nacionalnu „All Star“ momčad.
Ćosić je prvi košarkaš izvan granica SAD-a koji je primio sveameričku košarkašku nagradu 1972. godine. Odbivši ponude profesionalnih NBA momčadi, prije svih Portlanda i LA Lakersa, nakon petogodišnjeg boravka u Sjedinjenim Državama, 1973. godine vraća se u Zadar iz kojeg nakon tri sezone odlazi u ljubljansku Brest Olimpiju, a potom u talijanski Virtus iz Bologne, s kojim u dva navrata osvaja talijansko prvenstvo.
Nakon Bologne, Ćosić se 1980. godine vraća u Hrvatsku, u zagrebačku Cibonu, gdje 1983. godine prestaje sa aktivnim igranjem košarke.
Ćosić je kao igrač osvojio 14 odličja sa svjetskih i europskih prvenstava te Olimpijskih igara, što uključuje dva zlatna odličja sa SP-a, tri s EP-a i olimpijsko zlato s Igara u Moskvi 1980. godine. Sedam godina zaredom je biran u prvu petorku Europe, dugo godina sloveći kao najbolji europski igrač na poziciji centra.
Ostat će upamćen ne samo kao jedan od najvećih europskih košarkaša svih vremena, već i kao dokazani hrvatski domoljub, koji je posljednjih godina, iako već teško bolestan, sve svoje snage posvetio borbi za neovisnu i slobodnu Hrvatsku. Smrt ga je zatekla na mjestu Ministra-savjetnika pri Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Sjedinjenim Državama.
HK