Krešo Ćosić preminuo je 25. svibnja 1995. u Baltimoreu, ali njegov trag u hrvatskim i svjetskim razmjerima je neizbrisiv.
25. svibnja svake godine obilježavamo tužnu godišnjicu dana kada nas je prerano, u tek 47. godini, napustio veliki Krešimir Ćosić, hrvatska i svjetska košarkaška legenda te jedan od najboljih europskih košarkaša svih vremena.
Kao igrač je osvojio 14 odličja sa svjetskih i europskih prvenstava te Olimpijskih igara, što uključuje dva zlatna odličja sa SP-a, tri s EP-a i olimpijsko zlato s Igara u Moskvi 1980. Sedam godina zaredom je biran u prvu petorku Europe, dugo godina sloveći kao najbolji europski igrač na poziciji centra. O trenerskom uspjehu dovoljno svjedoči činjenica da je pod njegovim vodstvom jugoslavenska reprezentacija osvojila srebro na Olimpijskim igrama u Seoulu 1988.
Ćosić je posthumno 1996. godine primljen u prestižnu košarkašku Kuću slavnih - Basketball Hall of Fame, i to kao tek treći ne-Amerikanac u povijesti, čime je američka javnost priznala veličinu i trag koji je ostavio na kontinentu koji je ujedno i kolijevka košarkaške igre. Danas prelijepa sportska dvorana u Zadru nosi njegovo ime, a umirovljen ponosno sa svoda visi Krešin dres s brojem 11.
Ovih dana kćer Krešimira Ćosića, Ana Ćosić Pajurin, predstavlja autobiografiju Krešimira Ćosića pod nazivom „Igraj, vjeruj, živi“ - bogatstvo misli čovjeka koji je hodao ispred svog vremena, a autobiografija ujedno bilježi i povijest košarke na ovim prostorima. *
*Uskoro više o promociji knjige u Zagrebu i Zadru
A što kažu legende o legendi? „Gospodoooo, vidim vas!“