Projekt u kojem su osim Hrvatske sudjelovali košarkaški savezi Turske, Litve, Španjolske i Bugarske.
Na konferenciji su sudjelovali predstavnici prvoligaških klubova, Kineziološkog fakulteta, medija, Hrvatskog košarkaškog saveza te bivši reprezentativci.
Prije same konferencije održano je 10-minutno predstavljanje projekta.
Raspravljalo se o tome kako definiramo navijačko nasilje, razlozi postojanja ili nepostojanja navijačkog nasilja u košarci (u Hrvatskoj), prevencija navijačkog nasila među navijačima u Hrvatskoj, prednosti i slabosti projekta, nove ideje za unapređenje projekta
Ovo je prva od mnogih aktivnosti projekta u koji će biti uključeni navijači košarkaških klubova iz Hrvatske.
O ponašanju navijačkih skupina, ali i o iskustvima porazgovarali smo s bivšim hrvatskim reprezentativcima.
Marino Baždarić
Glavni razlog agresivnog ponašanja navijača?
“Vrlo teško je to generalizirati, mislim da je stvar, prvenstveno kad govorimo o mlađim generacijama, da je tu riječ prije svega kućnog odgoja. Nakon toga, nešto što je prije bilo, a danas nema takvu snagu je škola. Mislim da su se vrijednosti se jednostavno pogubile i nisu više postavljene na način na koji je to bio prije. Generalno, nasilja među navijačima ima, ali mi smo se ovdje skupili iz perspektive košarke gdje možemo utvrditi da je to u manjim omjerima nego nego što je to u drugim sportovima.”
Iskustva s neprimjerenim (agresivnim) ponašanjem navijača?
“Ja osobno ne. Nekih verbalnih upadica, to da, ali nešto (fizički) ozbiljnije nikada, niti sam pretjerano u svojoj karijeri sudjelovao uopće u nekim utakmicama gdje je dolazilo do navijačkih nereda.”
Klupska (KK Cedevita) politika prema navijačkim skupinama?
“Mi smo mladi klub i u pravilu nemamo veliki broj fanatičnih navijača pa samim time nemamo ni nekakvih problema koje neki drugi klubovi imaju. Mislim da je odnos navijača i Cedevite uistinu korektan, i mogu se nadati da će ih u budućnosti samo biti više.”
Zaključak o navijačkim skupinama.
“U košarci generalno, na našim prostorima nemamo problem s navijačima, i oni koji postoje u manjini su, odnosno oni sami ne znaju koji je razlog netrpeljivosti, tj. zašto jedni druge ne vole.
Mislim da je ova radionica dobro došla i da ono što smo konstatirali svi, je to da ne smije stati na ovome, nego da toga mora biti puno više, da je to jedini pravi put kako iskorijeniti i to malo nasilja koje se pojavljuje na našim košarkaškim utakmicama.”
Gordan Giriček
“Izuzetno cijenim naše navijače, no ponekad znaju biti neugodni pa bih apelirao ovim putem, klubovi plaćaju velike kazne zbog neprimjerenog ponašanja, izbijaju sukobi, pale se baklje što nije dozvoljeno…”
Glavni razlozi agresivnog ponašanja nekih navijačkih skupina?
“To su prvenstveno kućni odgoj koji dolazi iz obitelji, drugi razlog je ekonomska situacija i naravno obrazovanje. Nadalje, mediji su ti koji ‘potpiruju’ vatru, naravno i savezi u nedostatku komunikacije navijača i saveza, kao i sami klubovi koji prije svojih derbija imaju neke poruke koje nisu ne smiruju tenzije, već ih dodatno potiču.”
Iskustva s agresivnim ponašanjem navijača?
“Osobno imam.Ne znam koliko se sjećate, imao sam bliski susret 2001. godine u Podgorici kad sam igrao za CSKA. U Morači je, u utakmici protiv Budućnosti navijač utrčao na teren i udario me po nogama. Naravno, domaćini su se kasnije ispričali, no nitko nije znao namjere tog navijača.“
Zaključak?
„Svi smo se na kraju složili da se ovakve radionice moraju događati češće i da kroz medije navijačke skupine moraju puno više biti prezentirane u pozitivnom smislu i onda će sve krenuti boljim putem.“